Alžbeta Balková
Tretiaci access poznámky
Tabuľka
Základná štruktúra systému správy relačných databáz. V programe Microsoft Access je tabuľka objektom, v ktorom sú uložené dáta v záznamoch (riadkoch) a poliach (stĺpcoch). Dáta obyčajne popisujú určité kategórie predmetov, napríklad zamestnanca alebo objednávky.
Tabuľka je kolekcia dát týkajúcich sa určitej témy, ako sú výrobky alebo dodávatelia Použitie zvláštnej tabuľky pre každú tému znamená, že dáta ukladáte iba raz, čím je databáza efektívnejšia a dochádza ku zníženiu chýb pri zadávaní dát.
Tabuľky organizujú dáta do stĺpcov (nazývaných pole) a riadkov (nazývaných záznamy).
Dátový typ poľa tabuľky by mal odpovedať tomu, aké dáta sú v poli uložené.
Dátový typ
Použitie
Veľkosť
Text
Text alebo kombinácia textu a čísel, napríklad v adresách. Rovnako čísla, ktorá sa nepoužívajú v matematických výpočtoch, ako sú napríklad telefónne čísla, identifikačné čísla alebo poštové smerovacie čísla.
Do 255 znakov.
Aplikácia Microsoft Access ukladá iba znaky zadané v poli. Neukladá medzery na nevyužitých pozíciách v poli typu Text. Pre řízení maximálneho počtu znakov, ktoré môžu byť zadané, nastavte vlastnosť Veľkosť poľa.
Memo
Dlhšie texty a čísla, ako sú napríklad poznámky a popisy.
Do 64 000 znakov.
Číslo
Číselné dáta, ktoré majú byť použité pre výpočty, s výnimkou peňažných výpočtov (použite dátový typ Mena). K definícii určitého pole typu Číslo nastavte vlastnosť Veľkosť pole..
Dátum a čas
Dátum a čas. .
8 bajtov.
Mena
Hodnoty meny. Aby ste zamedzili zaokrúhľovaniu behom výpočtov, použite dátový typ Mena. Spresníte výpočet na 15 číslic doľava od desatinnej čiarky a 4 číslice doprava. .
8 bajtov.
Automatické číslo
Jedinečná sekvenčné (vzostupná po 1) alebo náhodné čísla sa vkladajú automaticky s pridaním záznamu. .
4 bajty.
Áno/Ne
Pole, ktoré budú obsahovať iba jednu z dvoch hodnôt, ako napríklad Áno/Ne, Pravda/Nepravda, Zapnuté/Vypnuté. .
1 bit.
Objekt OLE
Objekty (ako napríklad dokumenty aplikácie Microsoft Word, tabuľky aplikácie Microsoft Excel, obrázky, zvuky, alebo iné binárne dáta), vytvorené s použitím protokolu OLE v iných programoch, ktoré môžu byť prepojené s tabuľkou alebo vložené do tabuľky aplikácie Microsoft Access. K zobrazeniu objektu OLE musíte použiť rámček viazaného podobjektu formulára alebo v zostave.
Do 1 gigabajtu (obmedzené priestorom na disku).
Hypertextový odkaz
Pole, ktoré bude ukladať hypertextové odkazy. .
Do 64 000 znakov.
Sprievodca vyhľadávaním
Vytvára pole, ktoré umožňuje vybrať hodnotu z inej tabuľky alebo zo zoznamu hodnôt s použitím Pole zo záznamom. Ak zvolíte túto možnosť zo zoznamu dátových typov, spustí sa sprievodca, ktorý toto pole definuje. .
Rovnaká veľkosť ako má pole typu Primárny kľúč, ktoré je rovnako vyhľadávacím poľom, obvykle 4 bajty.
Poznámka: dátové typy Číslo, Dátum a čas, Mena a Áno/Ne poskytujú preddefinované formáty zobrazenia. Nastavte vlastnosť Formát a vyberte z formátov dostupných pre jednotlivé dátové typy. Môžete rovnako vytvoriť vlastný formát zobrazenia s výnimkou dátového typu Objekt OLE
Primárny klíč
Jedno alebo viac polí (stĺpcov), ktorých hodnota alebo kombinácia ich hodnôt jedinečným spôsobom identifikuje každý záznam tabuľky. Primárny kľúč nedovoľuje hodnoty Null alebo duplicitné hodnoty a zaistí jedinečnosť záznamu. Jedná sa o špeciálny druh indexu. V každej tabuľke môže byť najviac jeden primárny kľúč. Používa sa k vytvoreniu relácií na cudzie kľúče v iných tabuľkách.
Ak chceme vybrať viac polí, stlačíme a podržíme CRTL a klikneme na odpovedajúce voliče riadkov.
Access rozpoznáva tri druhy primárnych kľúčov
- automatické číslo
- jednopoložkový primárny kľúč
- viacpoložkový primárny kľúč
Ak je primárny kľúč súčasťou relácie, musíme pred zrušením PK túto reláciu odstrániť.
Index
Dátová štruktúra, ktorá urýchľuje vyhľadávanie a triedenie v tabuľke podľa hodnôt kľúča a môže spôsobiť jedinečnosť riadkov tabuľky. Primárny kľúč tabuľky je automaticky indexovaný. Niektoré polia nemožno indexovať, lebo to neumožňuje ich dátový typ.
Prehliadanie alebo úprava indexov
- Otvorenie tabuľky v návrhovom zobrazení
- Na paneli nástrojov kliknete na tlačidlo Indexy .Príkaz Indexy (ponuka Zobraziť) Zobrazí okno Indexy, v ňom môžete prehliadať, upraviť alebo vytvoriť indexy. Indexy môžu urýchliť prehliadanie a dotazy pri veľkých objemoch dát, ale môžu spomaliť vkladanie dát, pretože pri každom pridaní, zmene alebo odstránení záznamu musí aplikácia Microsoft Access indexy aktualizovať
- Podľa potreby zmeňte index alebo vlastnosti indexu. Ak chcete odstrániť index, odstráňte jeho riadok v okne Indexy. Tým odstránite iba index, nie príslušné polia.
Overovacie pravidlo
Pravidlo, ktoré stanoví obmedzenie a podmienky na dáta zadávané do jedného alebo viacej polí. Overovacie pravidlá možno nastaviť pre pole, záznam a ovládací prvok formulára. Overovacie pravidlo pole a ovládacieho prvku je kontrolované pri prechodu na iné pole a ovládací prvok. Overovacie pravidlo záznamu je kontrolované pri prechode na iný záznam. Kedykoľvek je pravidlo porušené, zobrazí aplikácia Microsoft Access správu zadanú vo vlastnosti Overovací text.
- Otvorte tabuľku v návrhovom zobrazení
- V horní časti okna kliknite na pole, pre ktoré chcete definovať overovacie pravidlo.
- Na karte Obecné kliknite v spodnej časti okna na pole vlastnosti Overovacie pravidlo a zadajte overovacie pravidlo alebo kliknite na tlačidlo Sestavit, ktoré spustí Sprievodcu výrazov
Ak chcete napríklad pre pole Množstvo zaistiť, aby užívateľ nemohol vložiť hodnotu menšiu ako 10 jednotiek, môžete ako overovacie pravidlo použiť výraz ">9".
- V poli vlastnosti Overovací text zapíšte text chybovej správy, ktorá sa zobrazí, ak zadaná hodnota nebude vyhovovať overovaciemu pravidlu.
Pre pravidlo, ">9", by overovací text mohol znieť napríklad takto: "Musíte objednať 10 a viac jednotiek.".
Pokiaľ nastavíte overovacie pravidlo pre pole, ktoré už obsahuje dáta, aplikácia Microsoft Access zobrazí dotaz, či má byť pri uložení tabuľky toto pravidlo použité i pre zadávané dáta.
- U polí typu Číslo si môžete vybrať z mnohých veľkostí polí a kontrolovať tak druh a rozsah zadávaných hodnôt.
- U polí typu Text môžete nastaviť maximálny počet zadávaných znakov. (Like)
- U polí typu Automatické číslo (tieto polia generujú vlastné dáta) môžete požadovať, aby dáta boli do pole zadávané.
- U polí typu Text, Dátum/čas a Číslo môžete definovať vstupnú masku, ktorá vytvorí prázdne znaky pre vyplnenie a kontroluje hodnoty zadávané do týchto prázdnych znakov.
- U polí všetkých dátových typov s výnimkou polí typu Memo, Hypertextový odkaz a Objekt OLE môžete zabrániť zadávaniu duplicitných hodnôt do pole alebo do kombinácie polí.
Zmena šírky stĺpcov v zobrazení dátového listu
- Otvorte tabuľku, dotaz, formulár, zobrazení alebo uloženou procedúrou v zobrazení dátového listu.
- Nastavte ukazovateľ myši na pravý okraj stĺpca, ktorého šírku chcete zmeniť.
- Ťahaním za okraj stĺpca nastavte požadovanú šírku stĺpca.
Formát, šírka stĺpca
Premiestnenie stĺpca
V zobrazení dátového listu tabuľky označte stĺpec, ktorý chcete premiestniť. Keď máte stĺpec označený, kliknite znova myšou na záhlavie zvoleného stĺpca a ťahaním premiestnite vyznačenú časť tabuľky vpravo alebo vľavo.
Ukotvenie a uvoľnenie stĺpcov zobrazení dátového listu
Je možné ukotviť jeden alebo viacej stĺpcov dátového listu. Stĺpce sa presunú k ľavej strane a budú stále viditeľné, i keď dátový list posúvate.
- Otvorte tabuľku, dotaz, formulár, zobrazení alebo uloženou procedúrou v zobrazení dátového listu..
- Označte stĺpce, ktoré chcete ukotviť.
Ak chcete označiť stĺpec, kliknite na volič tohto stĺpca.
Ak chcete označiť niekoľko stĺpcov, kliknite na volič prvého stĺpca a s stisnutím tlačidlom myši rozšírte výber ťahaním.
- Ak chcete označené stĺpce ukotviť, kliknite v ponuke Formát na príkaz Ukotviť stĺpce.
Ak chcete uvoľniť všetky stĺpce, kliknite v ponuke Formát na príkaz Uvoľniť všetky stĺpce.
Prečo definovať relácie?
Prvým krokom v tomto procese je definovať relácie medzi tabuľkami. Keď vytvoríme relácie môžete vytvárať dotazy, formuláre a zostavy zobrazujúce informácie z niekoľkých tabuliek súčasne.
Ako pracujú relácie?
Relácie pracujú na základe porovnávania dát v kľúčových poliach (obvykle v poliach s rovnakým názvom v oboch tabuľkách). Vo väčšine prípadov to bude pole primárneho kľúča jednej tabuľky, ktorý poskytuje jedinečný identifikátor každého záznamu, a pole nevlastného kľúča druhej tabuľky. Tak môžu byť napríklad vytvorené relácie medzi poľami
Relácie 1:N
Relácie 1:N je najčastejším typom relácie. V relácii 1:N môže záznamu v tabuľke A odpovedať viac záznamov v tabuľke B, ale záznamu v tabuľke B odpovedá maximálne jeden záznam v tabuľke A.
Relácie N:N
V relácii N:N odpovedá záznamu v tabuľke A viac záznamov v tabuľke B a naopak. To je možné iba pomocou definície tretej tabuľky (nazývanej spojená tabuľka), ktorej primárny kľúč sa skladá z dvoch polí - nevlastných kľúčov z tabuliek A a B. Relácie N:N sú v skutočnosti dve relácie 1:N s treťou tabuľkou
Relácie 1:1
V relácii 1:1 odpovedá záznamu v tabuľke A maximálne jeden záznam v tabuľke B a naopak. Tento typ relácie nie je obvyklý, pretože väčšina takto súvisiacich informácií by bola v jednej tabuľke. Reláciu 1:1 môžete použiť pri rozdelení rozsiahlej tabuľky, pri oddelení časti tabuľky z dôvodov zabezpečenia alebo pri uložení informácií, ktoré majú vzťah iba k časti hlavnej tabuľky.
Definícia relácií
Relácii definujete pridaním tabuliek, medzi ktorými chcete vytvoriť relácii, do okna Relácie a následným pretiahnutím kľúčového pole z jednej tabuľky a jeho umiestnením na kľúčové pole v druhej tabuľke.
Typ relácie, ktorú vytvorí, závisí na definícii súvisiacich polí:
- Relácie 1:N bude vytvorená, ak je iba jedno zo súvisiacich polí primárnym kľúčom alebo ak má jedinečný index.
- Relácie 1:1 bude vytvorená, ak sú obe súvisiace polia primárnym kľúčom alebo majú jedinečné indexy.
- Relácie N:N je v skutočnosti tvorená dvomi reláciami 1:N s treťou tabuľkou, ktorých primárny kľúč sa skladá z dvoch polí - nevlastných kľúčov zo zostávajúcich dvoch tabuliek.
Referenčná integrita
Pod pojmom referenčná integrita sa skrýva systém pravidiel, ktoré sa využívajú k zaisteniu platnosti relácií medzi záznamami viazaných tabuliek. Referenčná integrita ďalej slúži k zamedzeniu nechceného odstránenia alebo zmeny súvisiacich dát. Referenčnú integritu môžeme nastaviť iba vtedy, ak sú splnené nasledujúce podmienky:
- Odpovedajúce polia primárnej tabuľky je primárnym kľúčom alebo má jedinečný index.
- Odpovedajúce polia sú zhodného dátového typu.
- Obe tabuľky patria do rovnakej databázy .
Po nastavení referenčnej integrity platia nasledujúce pravidlá:
- Do poľa nevlastného kľúča súvisiacich tabuliek nejde vložiť hodnotu, ktorá neexistuje v primárnom kľúči primárnej tabuľky. Pokiaľ však určíte, že ide o nesúvisiace záznamy, môžete do polí nevlastného kľúča vložiť hodnotu Null
- Z primárnej tabuľky nemožno odstrániť záznamy, ktoré majú odpovedajúce záznamu v tabuľke súvisiacej.
Filter
Skupina kritérií použitých na dáta a určených k zobrazeniu podmnožiny dát alebo k ich zoradeniu
Odporučenie pre voľbu metódy filtrovania v tabuľke, v dotaze alebo vo formulári
Najjednoduchšou metódou pre filtrovanie záznamov sú: Filtrovať podľa výberu, Filtrovať podľa formulára a Filter pre vstup. Ak môžeme vo formulári alebo v dátovom listu ľahko nájsť hodnotu, ktorú majú filtrované záznamy obsahovať, použite metódu Filtrovať podľa výberu. Ak chcete zvoliť hľadané hodnoty zo zoznamu bez prechádzania všetkých záznamov v dátovom liste alebo vo formulári alebo pokiaľ chcete zadať naraz viacnásobné kritéria, použite metódu Filtrovať podľa formulára. Ak chcete do aktuálneho pole na formulári alebo dátovom liste zadať presnú hľadanú hodnotu alebo výraz, ktorého výsledok použijete ako kritérium hľadania zvoľte metódu Filter pre vstup. Pri zložitejšom filtrovaní použite Rozšírený filter alebo radenie.
Porovnanie metód filtrovanie tabuliek, dotazov alebo formulárov
Funkcie filtra
Filtrovať podľa výberu
Filtrovať podľa formulára a Filter pre vstup
Rozšírený filter alebo Radenie
Vyhľadávanie záznamov, ktoré spĺňajú niekoľko kritérií
Áno (kritéria je však nutné určiť jednotlivo)
Áno (kritéria možno určiť naraz)
Áno (kritéria možno určiť naraz)
Vyhľadávanie záznamov, ktoré spĺňajú jedno alebo druhé kritérium
Nie
Áno
Áno
Zadanie výrazu ako kritéria
Nie
Áno
Áno
Radenie záznamov vzostupne alebo zostupne
Nie (pre použitie filtra však môžete všetky filtrované záznamy zoradiť kliknutím na tlačidlo Zoradiť vzostupne alebo Zoradiť zostupne na panelu nástrojov)
Nie (po použití filtru však môžete všetky filtrované záznamy zoradiť klepnutím na tlačidlo Zoradiť vzostupne alebo Zoradiť zostupne na panelu nástrojov)
Áno (niektoré polia môžete zoradiť vzostupne a iné zostupne)
Filtrovanie záznamov výberom hodnôt z formulára alebo dátového listu
- V poli formulára, podformulára, dátového listu alebo vnoreného dátového listu nájdete výskyt hodnoty, ktorú majú záznamy obsahovať, aby boli zahrnuté do výsledkov filtra.
- Vyberte tuto hodnotu a na paneli nástrojov kliknite na tlačidlo Filtrovať podľa výberu. Spôsob určenia hodnoty definuje záznamy vrátené filtrom
- Krok 2 opakujte tak dlho, pokiaľ nezískate požadovanú sadu záznamov.
Filtrovanie záznamov zadaním hodnôt do prázdneho formulára alebo dátového listu
- Otvorte tabuľku, dotaz alebo formulár v zobrazení dátového listu alebo otvorte formulár vo formulárovom zobrazení
Ak chcete filtrovať záznamy vo vnorenom dátovom liste, zobrazte vnorený dátový list kliknutím na znamienko plus (+).
- Kliknutím na tlačidlo Filtrovať podľa formulára na panely nástrojov prepnite do okna Filtrovať podľa formulára.
Môžete zadať kritéria pre zobrazený formulár, podformulár, hlavní dátový list alebo ľubovoľný vnorený dátový list. Každý vnorený dátový list alebo podformulár má karty Hľadať a Alebo.
- Kliknite na pole, v ktorom chcete určiť kritéria, ktoré musí záznamy spĺňať, aby mohli byť zahrnuté do filtrovanej sady záznamov.
-
Kritéria zadajte výberom hľadanej hodnoty zo zoznamu v poli (pokiaľ zoznam obsahuje hodnoty pole) alebo zadaním požadované hodnoty do pole.
- Ak chcete nájsť záznamy, v ktorých je (není) vybrané zaškrtávacie políčko, prepínacie tlačidlo alebo prepínač, kliknite na toto políčko či tlačidlo tak, aby prešlo do požadovaného stavu
- Ak chcete nájsť záznamy, v ktorých určité pole je/nie je prázdne, napíšte do tohto poľa výraz Is Null alebo Is Not Null
- Ak chcete nájsť záznamy spĺňajúce určitý výraz, napíšte tento výraz do príslušného poľa alebo ho zadajte pomocou Tvorca výrazov
- Ak určíte hodnoty vo viacerých než jednom poli, filter vráti záznamy iba v prípade, že obsahujú určenú hodnotu v každom z týchto polí.
Vytvorenie jednoduchého výberového dotazu pomocou sprievodcu
Sprievodca jednoduchým dotazem slúži k vytváraniu dotazov, ktoré vyhľadávajú dáta z určených polí v jednej alebo viac tabuľkách či dotazoch. Podľa potreby je možné rovnako získať súčet, počet alebo priemer hodnôt v skupinách záznamov alebo vo všetkých záznamoch, prípadne vypočítať minimálnu alebo maximálnu hodnotu v poli. Vyhľadávané záznamy však nie je možné obmedziť nastavením kritérií.
- V okne Databázy kliknite na tlačidlo Dotazy v oblasti Objekty a potom kliknite na tlačidlo Nový na panely nástrojov okna Databáze.
- V dialógovom okne Nový dotaz kliknite na Sprievodca jednoduchým dotazom.
- Kliknite na tlačidlo OK.
- Kliknite na názov tabuľky alebo dotazu, na ktorom chcete dotaz založiť, a vyberte pole, z ktorých chcete vyberať dáta.
- Podľa potreby môžete kliknutím na ďalšiu tabuľku alebo dotaz a potom v tejto tabuľke alebo dotazu vybrať pole, ktoré chcete použiť. Tento krok opakujte, pokiaľ nevyberiete všetky požadované polia.
Premenovanie tabuľky alebo dotazu, ktorý je pridaný do dotazu
V dotaze je možné premenovať niekoľko kópií tej istej tabuľky alebo dotazu.
- Otvorte dotaz v návrhovom zobrazení.
- Kliknite na ktorékoľvek miesto na druhej kópii zoznamu polí tabuľky alebo dotazu a potom kliknutím na tlačidlo Vlastnosti Príkaz Vlastnosti (ponuka Zobraziť)Zobrazí okno vlastností pre vybranú položku, napríklad pole tabuľky alebo ovládací prvok formulára. Ak nie je vybraná žiadna položka, zobrazí okno vlastností aktívneho objektu. na panelu nástrojov otvorte okno vlastností.
- Do pole vlastnosti Alias zadajte nový názov tabuľky alebo dotazu.
Zostavy
Zostava je účinný spôsob, ako prezentovať dáta v tlačenej forme. Pretože môžete určovať veľkosť a vzhľad všetkých prvkov zostavy, informácie budú zobrazené požadovaným spôsobom..
Radenie záznamov v zostave
Záznamy v zostave možno radiť podľa hodnôt až desiatich polí alebo výrazov.
- Otvorte zostavu v návrhovom zobrazení.
- Kliknite na tlačidlo Radenie a zoskupovanie na paneli nástrojov (pri kladivo a kosák). Zobrazí sa okno Radenie a zoskupovanie.
- V prvom riadku stĺpca Pole/Výraz vyberte názov poľa alebo napíšte výraz.
Pole alebo výraz, uvedený v prvom riadku stĺpca Pole/Výraz, predstavuje prvú úroveň Radenie. Obsah druhého riadku predstavuje druhú úroveň Radenie atd.
Po vyplnení stĺpca Pole/Výraz sa automaticky nastaví voľba Poradie Radenie na hodnotu Vzostupne.
Zoskupovanie záznamov v zostave
Záznamy v zostave možno zoskupovať podľa hodnôt až desiatich polí alebo výrazov. Otvorte zostavu v návrhovom zobrazení.
- Kliknite na tlačidlo Radenie a zoskupovanie na panelu nástrojov. Otvorí sa okno Radenie a zoskupovanie.
- Nastavte poradie radenie dát v zostave.
- Vyberte pole alebo výraz, ktorého skupinové vlastnosti chcete nastaviť.
-
Nastavte vlastnosti skupiny, ktoré sú uvedené v nasledujúcom zozname. Ak chcete nastaviť úroveň zoskupenia, musíte nastaviť jednu z vlastností Záhlavie skupiny alebo Päta skupiny na hodnotu Áno. Potom nastavte ostatné vlastnosti zoskupenia.
- Záhlavie skupiny- Pridá alebo odoberie záhlavie skupiny pre pole alebo výraz.
- Päta skupiny- Pridá alebo odoberie pätu skupiny pre pole alebo výraz.
- Zoskupovať- Určuje spôsob zoskupenia hodnôt. Zobrazené voľby závisia na dátovom type poľa, podľa ktorého zoskupujete. Pokiaľ zoskupujete na základe výrazu, zobrazia sa všetky voľby pre všetky dátové typy.
- Interval skupiny- Určuje ľubovoľný interval platný pre hodnoty v poli alebo výrazu, podľa ktorého zoskupujete.
- Udržovať pohromade- Určuje, či tlačí celou alebo časť skupiny na rovnakú stránku.
Výpočet súhrnu pri jednom zázname v zostave
- Otvorte zostavu v návrhovom zobrazení.
- Pridajte vypočítané textové pole do sekcie Podrobnosti.
- Ak chcete zobraziť list vlastností, skontrolujte, či je textové pole vybrané, a potom kliknite na tlačidlo Vlastnosti na paneli nástrojov.
- V poli vlastností ControlSource napíšte príslušný výraz.
Tip: V Access môžete klepnutím na tlačidlo Sestavit zobraziť Tvorcu výrazov a v ňom požadovaný výraz vytvoriť.
Výpočet súhrnu alebo priemeru u jednej skupiny alebo u všetkých záznamov v zostave
- Otvorte zostavu v návrhovom zobrazení.
-
Do jednej alebo viac nasledujúcich sekcií pridajte vypočítané textové pole:
- Ak chcete vypočítať súhrn alebo priemer pri skupine záznamov, pridajte textové pole do hlavičky alebo päty skupiny.
- Ak chcete vypočítať celkový súčet alebo priemer pri všetkých záznamoch zostavy, pridajte textové pole do hlavičky alebo päty zostavy.
- Ak chcete zobraziť list vlastností, skontrolujte, či je textové pole vybrané, a potom kliknite na tlačidlo Vlastnosti na panelu nástrojov.
- V poli vlastnosti Zdroj ovládacieho prvku napíšte výraz, ktorý pomocou funkcie Sum vypočíta súčet alebo pomocou funkcie Avg vypočíta priemer.
Tlač zostavy
Pred prvou tlačou zostavy je vhodné skontrolovať okraje, orientáciu stránky a ďalší voľby pre vzhľad stránky.
Požadovanú zostavu vyberte v okne Databáza alebo ju otvoríte v návrhovom zobrazení, v zobrazení náhľad pred tlačou alebo v zobrazení ukážky rozvrhnutia zostavy.
- V ponuke Súbor zvoľte príkaz Tlač.
-
V dialógovom okne Tlač zadajte požadovaná nastavení.
- V rámčeku Nastavenie tlače zadajte použitú tlačiareň.
- V rámčeku Rozsah tlače zadajte rozsah tlačených stránok alebo kliknite na voľbu Vše.
- V rámčeku Počet kópií zadajte počet požadovaných kópií a informácie o tom, či majú byť triedené.
- Kliknite na tlačidlo OK.
Tlač vybraných záznamov vo formulári alebo v dátovom liste
- Otvorte formulár vo formulárovom zobrazení alebo v zobrazení dátového listu.
- Kliknutím na volič záznamov alebo stlačením kombinácie kláves SHIFT+MEZERNÍK (ak sa nachádza v režimu úprav, stlačte pred kombináciu kláves SHIFT+MEZERNÍK klávesu F2) vyberte záznam, ktorý chcete tlačiť. Ak chcete tlačiť viac záznamov, kliknite na volič prvého záznamu a ťahajte myšou až k poslednému požadovanému záznamu.
- V ponuke Súbor kliknite na príkaz Tlač.
- V dialógovom okne Tlač kliknite v rámčeku Rozsah tlače na voľbu Vybrané záznamy.